Monumente Historike Shqiptare

Monumente Historike shqiptare

 

Monumente Historike shqiptare -Kalaja e Vlores gjendej ne afersi te skeles se sotme (sot stadiumi i Vlores).Ajo eshte ndertuar ne vitin 1531 prej sulltan Sulejmanit. Deri ne vitin 1906 ndodhej ne gjendje te mire, por me pas u shkallmua per te ndertuar me guret e saj rrugen Vlore-Skele. Forma e saj eshte ajo e nje tetekendeshi te rregullt me brinje rreth 90 m. Siperfaqja e saj ka qene 3,5ha. Kjo kala eshte ndertuar me muret e kalase se Jengjecit qe gjendej ne buze te detit ne fshatin Zvernec. Pra eshte ndertuar nga guret e mureve rrethues te qytetit antik te Treportit.

Kalaja e Sofes e vendosur ne nje koder prane Tragjasit ka gjatesi 100-110m dhe gjeresi 50m. Nga germimet e bera aty, duket se i perket shek.VI para krishtit.. Muret e saj jane shume te shkaterruara, te ndertuara me llac me gjeresi 120-140cm. Ne krahun JL te saj ndodhen mbeturinat e nje kishe.

Kalaja e Gjon Bocarit ndodhet ne afersi te fshatit Tragjas, e ndertuar ne shek. XVII. Lartesia e mureve shkon ne 5.5m, kurse gjeresia 1.25m. Ne dy ekstremet e saj veriore e jugore ngrihen dy kulla gjashtekendore.

Kullate Dervish Aliut (udheheqes ne kryengritjet fshatare te vitit 1847)me pamjen e nje keshtjelle, ndodhen ne lindje te fshatit Dukat.. Ka nje arkitekture te vecante, duke ruajtur tiparet karakteristike te baneses se Laberise. Ambjentet jane te pajisura me frengji per armet e zjarrit.

Kalaja e Kanines

E ndertuar ne majen e nje kodre 380m mbi nivelin e detit ajo ka nje siperfaqe rreth 3.625ha. Kanina i ka fillimet qysh ne gjysmen e pare te mijevjecarit te fundit p.e.s. Ne shek IV p.e.s. ajo shnderrohet ne nje qytet te fortifikuar me mure kuadratik. Faza e pare e ndertimit te saj dallohet per blloqet antike te gurit qe perbejne rrethimin e saj me perberje prej ranori te miocenit. Faza e dyte e antikitetit te vone dhe mesjetes dallohet per paretet e murit te ndertuara prej zeje te medhenj lumi dhe mbushje me shumice llaci e gure me permasa te ndryshme. Ndersa faza e trete dallohet per muret e ndertuar me blloqe te riperdorur antik e gure te papunuar me madhesi mesatare. Kjo kala me historine e saj eshte nje monument kulture dhe mbrohet nga shteti.

Kalaja Ali PasheTepelenes PortoPalermo, Himare.

Kjo kala eshte e vendosur ne afersi te Himares, ne gjirin me emrin Porto Palermo. Kalaja ka formen e nje pesekendeshi dhe eshte projektuar nga nje inxhinier francez. Muret e kalase kane nje trashesi rreth 1,6 m. Porta e hyrjes ndodhet ne anen lindore te kalase. Konsulli francez Pukevil shkruante se ne vitin 1806 Ali Pashe Tepelena i rezervoi aitj nje pritje ne kete kala. Ne ballin e portes se kalase gjenden te gdhendura ne stilin bizantin vargjet e bejtexhinjve te oborrit. “Me pat nakar Faethoni, dhe Pirua qe i imi, Aliu eshte zoti im, nga Tepelena trimi. Nuset e Himarioteve me ngriten me kujdes, armike per armiqte, per miqte mike me bese. Ktheni ploret o detare, afrohuni pa frike, inati i eres dhe dallget jane frike, dhe mua, qe shikoni, ngrehur ne qiell perpjete, jam e fitoreve trofe. Kala qe shkrep rrufete.

Monumentet arkeologjike

Treva e Vlores paraqet nje interes te vecante ne veshtrimin historiko-arkeologjik, per lashtesine e monumentev, per shtrirjen e tyre kohore nga prehistoria ne mesjeten e vone. Periudhen prehistorike e deshmojne monumente te tilla si:

Shpella e Haxhi Alise Karaburun

Gjendet ne Gadishullin e Karaburunit, ne kepin e ketij gadishulli. Kjo shpelle e mori emrin nga kapedani i njohur i detit Haxhi Ali Ulqinaku. Ai u vendos bashke me te birin me dy tartana ne shek e VXIII. Shpellen e perdori per nje periudhe kohe si baze qendrimi ne luftimet kunder anijeve luftarake te Anglise, Venedikut, Frances per te mbrojtur brigjet shqiptare. Kjo eshte shpella me e madhe detare ne vendin tone. Gjatesia e saj arrin 30m, 10-15 m lartesi, 9,5 m gjeresi. Pozicioni i saj ben te mundur strehimin e anijeve.

Shpella e Velces, nje nga vendbanimet shpellore ne periudhen prehistorike. Ajo karakterizohet nga nje qeramike me parete te trasha dhe te holla e zbukuruar me pikturim e incizim.

Po kesaj periudhe i perket dhe Shpella e Shkruar e Lepenices (mbi fshatin Lepenice) e cila paraqet 19 figura njerezish te stilizuara dhe 8 figura gjeometrike te crregullta. Ne qender te saj eshte figura e nje njeriu, qe tregon nje kult, nje nderim ndaj njeriut. Mendohet se kjo pikture i perket fundit te mijevjecarit III p.e.s.

Tumat e Vajzes dhe te Dukatit deshmojne per karakterin autokton te ilireve. Ato i perkasin epokes se bronzit dhe hekurit.

Mozaiket

Nder germimet arkeologjike ne zonen e Vlores, vend te kryesor zene mozaiket ku padyshim ai i Mesaplikut eshte me i rendesishmi. Ndertimi i tij perbehet nga nje shtrese llaci, ku pervec gelqeres dhe reres eshte perdorur dhe tulle e shtypur imet.Guret e kubikeve qe jane me madhesi 10-15 mm jane me ngjyre te bardhe, oker, roze, gri te erret, te gjelber apo me tone te peraferta me to. Brenda kornizave krijohen sektore te vecanta katerkendesh, gjashtekendesh, tetekendesh, rombe, brenda te cileve zene vend figura zogjsh, pellumba, pallonj mitologjike. Ne qender te mozaikut eshte portreti realist i vizatuar ne profil i nje burri qe ne koke mban nje kesule me majuce, e cila mbulon floket e gjate e te erret. Ne ndarjen e flokeve me kesulen ze vend nje kordele e kuqe qe valvitet. Ne pjesen e djathte te fytyres jane inicialet e mbishkrimit APARKEAS, qe mendohet te jete emri i personit. Mendohet se ky mozaik eshte bere ne shek.V e.s.

Mozaikui Karbunares

Eshte i teknikes polikrome, me gure mesatare dhe nga stili mendohet t’i perkase periudhes se vone antike. Dallohet per rrathet, spiralet dhe pjese te figurave zoomorfe, te gjitha te konturuara me kubike me ngjyre te zeze.

Mozaiku i Rexhepaj

Eshte nje mozaik i thjeshte dhe i perket periudhes romake, ai paraqet nje kornize te zbukuruar me ova ne forme zinxhiri te ngjashem me zbukurimet e kapiteleve antike, kurse pjesa e brendshme eshte nje motiv ne forme gersheti qe te kujton nderthurjen e tekstilit. Ngjyrat qe dominojne jane oker, e bardhe dhe e zeze.

Muzeu Arkeologjik

Eshtë ngritur në ish Bashkinë e qytetit objekt i ndërtuar në vitin 1918 në qëndër pranë sahatit. Muzeu funksionon që nga viti 1968 fillimisht si muze i luftës dhe më vonë si muze arkeologjik. Eshtë ndërtesë monumentale për arsye të funksioneve që ka pasur është vizituar nga autoritete të larta të shtetit shqiptar që nga Fan Noli e deri në ditët tona. Ruhet salla e kryetarit të parë të Bshkisë së Vlorës dhe busti i një prej kryebashkiakëve më të suksesshëm në vitet 1926-1930 Ali Asllani i cili ishte njëkohësisht poet dhe këngëtar. Nga kjo ndërtesë ka filluar revolocioni i parë borgjez në vitin 1924. Nga ballkoni i kësaj ndërtese kanë folur Fan Noli, Ahmet Zogu etj. Muzeu ndahet në disa salla.

Salla e objekteve. Ku janë të ekspozuara objekte origjinale duke filluar që nga periudha antike, prehistorike e deri në ditët tona. Duke filluar nga periudha prehistorike muzeu ka një arkiv të pasur dokumentar, harta, objekte, vendbanime, shpella të rrethit të Vlorës përmendim shpellën e Spilesë (Himare), sipas legjendës kjo shpellë mund të jetë vizituar dhe nga Odisea.

Gjënden objekte të periudhës së gurit, objekte si statuja, mbishkrimetë të zbuluara para clirimit dhe të ruajtura nga koleksionisti i parë shqiptar Eqerem Bej Vlora. Si: Dionisi, gjënden edhe shumë objekte të gjetura nga gërmimet e rregullta në qytetet e rëndësishme antike (Amantia, Plloca, Oriku, Aulona, Olimpia). Ka objekte të rastit në qeramike, mermer, metal ku do të veçonim skulpturat e perendive të luftës si të Artemisës, Estias, Priapit, figura e Herkulit etj.

Objektet e periudhës mesjetare

Përmendim objektet e gjetura në Kalanë e Kaninës dhe objektet e Prijësit te kësaj Kalaje. Gjergj Araniti dhe të së bijës Donika.

Eshtë pasqyruar në këtë muze edhe periudha e rilindjes dhe e pavarësisë. Salla e artit vlonjat ku pasqyrohen ekspozita e vëndasve më me zë: Estor Jonuzi, Agron Dine, Hilmi Bani, Vasil Talo.

Muzeu funksionon gjithë vitin në oraret

9 – 13 17-19

Pranon vizita individuale dhe në grupe.

Arkeolog Ilia Cano

Tel: +355 33 23536 Mob: 0692444354

Muzeu Etnografik ndodhet ne rrugen”Justin Godard” ne ish godinen ku u themelua klubi “Laberia”i Vlores(1908). Aty pasqyrohen punime te gurit, drurit, te hekurit, metaleve me ngjyre, pocerise dhe tekstileve.

Muzeu i Pavaresise i ngritur ne ish ndertesen ku kreu veprimtarine e vet Qeveria e Perkohshme e Vlores me 1912-1914, ne Skele. Ndertesa ka tete ambiente ne te cilat jane vendosur fotografi, objekte e vepra arti ku pasqyrohen perpjekjet e shqiptareve per liri e pavaresi. Kabineti i Ismail Qemalit dhe dhoma e mbledhjeve te Qeverise shpalosin dokumente origjinale te kohes si: aparati fotografik i 1912, arme, doreshkrime e objekte te tjera.

Ishulli i Zvernecit dhe manastiri i Shen Merise

Ishulli Zvernecit ndodhet 14 km larg nga Vlora. Pasi mbaron pylli i sodes ne jug te lagunes se Nartes aty ku zgjaten dy gjuheza shfaqet ishulli i virgjer i Zvernecit. Peisazhi qe te ofrohet i ngjan nje skenari ku ne harmoni te plote kombinohet bukuria dhe qetesia e ketij vendi. Gjurmet me te hereshme te kesaj qendre datojne ne shekulln e I-re p.e. s. Dikur kjo qender mbante emrin “Spiranca” e njohur si nje qender e rendesishme ekonomike. Ne ishull ndodhet manastiri fjetja e Shen Merise nje ndertim tipik bizantin i ndertuar ne shekullin e X-te pas krishtit. Nje ure druri e ndertuar mes per mes kenetes te con drejt manastirit. Ne anen tjeter te ishullit gjendet “Kisha e Shen Triades”, kjo kishe eshte e rrenuar dhe pa cati. Murgu i fundit nga ky manastir eshte larguar ne vitet 66-67. Pas ketij viti kur u mbyllen kishat dhe xhamite nga sitemi komunist i asaj kohe, u dogj edhe bibloteka e pasur e manastirit nga njerezit. Me vone ishulli sherbeu si vend internimi per politikanet dhe manastiri si strehez per ta. Nje vend me bukuri te rralle i izoluar nga ambjenti, vend tipik per ata qe duan te clodhen dhe meditojne. 15 Gushti qe perkon me ditelindjen e Shen Merise festohet magjishem nga banoret dhe rrethinat e kesaj zone. Qetesia qe mbreteron ne cdo moment shnderrohet ne nje kombinim melodioz te zerave te te rinjve dhe te orkestres qe festojne gjate gjithe nates ne qiell te hapur. Kjo feste tashme eshte kthyer ne nje tradite te pervitshme. Vitet e fundit gjate veres manastiri nuk ngelet bosh. Kisha ortodokse ngre kampingje me femije nga i gjithe vendi.

Kisha e Marmiroit Orikum

Kjo kishe i perket shek te XII-te, nga ana e jashtme ajo ka forme kubike me kupole e tambur. Dyshemeja e kesaj kishe ka formen e kryqit. Guret e qemereve e te qosheve jane te skuadruara, jane marre nga ndertesat antike te Orikut. Ne paretet e mureve te brendshme te kishes shfaqen plot gjalleri fragmente te pikturave murale.

Agjensi Detare Vlore

Agjenci Detare & Spedicionere “Edro”

Prane Muzeut “Pavaresia” Skele

Tel/ Fax: +355 33 23150

Mob: 069 2024984

E-mail: [email protected]

 

Agjenci Detare & Spedicionere “Blumar”

Pallati i Kultures

Tel/Fax: +355 33 29455

Mob: 068 2143074

 

Agjenci Detare “Arba

Qendra Tregtare Riviera (Kati i II)

Tel: +355 33 24549

Fax: +355 33 24379

E-mail: [email protected]

 

Agjenci Detare “Erada

“Eshte perfaqesuesi kryesor i anijeve”. U sherbejne anijeve qe prekin portin e Vlores. Mundesojne mbylljen e dokumentave te imp-exp me autoritetet portuale si: Dogana, Polici, Kapiteneri.. Ofrojne spedicionomin e mallrave dhe mbylljen e kontratave nga anija per te tretet. Gjithashtu si agjenci detare ofrojne manaxhim, spedicionim, furnizim, provisons etj.

Qendra Tregtare Riviera (Kati i II)

Tel: +355 33 24166

Fax: +355 33 29414

Mob: 068 2023665

Agjenci Detare “Skenderbeg Lines”

Kooperon me tragetet Vlore-Brindizi.

Porti Detar

Tel: +355 33 29456

Fax: +355 33 24467

 

Agjenci Detare “Elisona Sky”

Qendra Tregtare Riviera (Kati i II)

Tel: +355 33 24562

 

Gabriele

Tel: +355 3325629

 

Marine Lines

Agjensi detare

Prane Portit detar Mob: 0682047557

 

FA AB

Agjensi detare

Porti detar

Tel: +355 33 29418

 

Xhanila

Agjenci detare

Prane Porit Vlore

Fjale te urta shqiptare

fjal te urta popullore fjal te urta shqiptare fjale te urta shqip fjal
fjal te urta popullore fjal te urta shqiptare fjale te urta shqip fjal
Mëso sa
je i ri, se kur plakesh s’ke dobi.
Në u
bëfsha përsëri nuse, di unë si do të nusëroj.
Njeriu
vlen sa di, e din sa mban mend.
Noti
mësohet në det, jo në stere.
Nuk
dinte dhe lopa, ç’ishte bishti, po mësoi kur ia prenë.
Prindi
të rrit, shkolla të ndrit.
Pyet
njëqind vetë, se kurrë nuk humbet.
Sa do të rrojmë do të dëgjojmë.
S’ka
skaje dituria e urtia e njeriut.
Shit
kalin e mëso djalin.
Breshka ferrën do.
Burrin e prishin huqet.
Druri i thatë nuk drejtohet.
Druri ndreqet mbë të njomë.
Ara ime
varri im
Ardhin
galat dhe prishën folenë e bilbilit
A don, e s’din, a din e s’don.
Ai që të kallzon, të bën nder, ai që të pyet të qet në
hall.
Arin ku
e njohin, atje e çmojnë.
Ay që
s’njef lekun, mos i ler lekë nëpër duer.
Çdo
mësim e ke fitim, çdo pësim është mësim.
Ç’i do
qeni opingat.
Ç’ke në
xhep të marin hop, ç’ke në tru s’ta marrin dot.
Din më shumë i vuari, sesa i mësuari.
Dhelpra plakë i di shtigjet.
E di
qeni ku fle lepuri.
Fjalë me vlerë, ku të gjesh merr.
Guri i gdhendur hyn kudo.
Harabeli plak nuk rrehet me bukë.
Hoqëm dhe vuam, po diçka mësuam.
I dogj plakës qumështi, ta’ po i frynë kosit.
I pësuari, i mësuari.
Kënga dhe përralla s’kanë zot.
Kur s’di me ligjëru, ke dy vesh me dëgju.
Kush më shumë di, më shumë do të dijë.
Kush nuk ka shijuar të hidhurën, nuk di ç’ashtë
sheqeri.
Libri
ashtë arma e të mençurit.
Edhe plaku kur pi verë, kërcen pup si djalë me erë.
Edhe
shakaja ka kohën dhe vendin e vet.
E kam
djalin me një dorë, – Po pse? , – sepse pin duhan.
E para -
bar, e dyta qejf, e treta helm.
E para
gotë është bar, e dyta ar, e treta sermç, e katërta helm.
Fshat e
zanat, derë e tabiat.
Gotën e
parë e pi vetë, të dytën, pi rakia rakinë, të tretën, pi rakia njerinë.
Huqi
vdes shtatë ditë pas shpirtit.
Kali
plak nuk mëson revan të ri.
Katundi digjet, zakoni s`prishet.
Ku janë dy vetë, mos i ban i tretë.
Ku di
derri, ç`është nderi.
Ku janë dy i treti është i tepërt.
Kush i vogël e i qërtuar, i madh e i lavdëruar.
Lumi shtratin e ndëron, po burrimin s`e ndalon.
Ndryshku vjetër dhe zakoni i vjetër, nuk hiqen kollaj.
Njerëzit e një barku i bashkon gjaku, pijanecët
bardhaku.
Rakia marton edhe dhespotin.
Rakia është më e mirë se allahu, se rakia merr mendjen
e ta kthen prapë, kurse
allahu ta merr e s`ta jep më.

Rakia s`din ç`ka është kadia.
Rakia
nuk zihet mik kurrë, të tradhëton ku s`ta pret mendja.
Rakia thotë “Të parën hidhe ti, të tjerat i hedh
vetë”.
Ruaje fjalën kur t’i vijë radha.
Rrahe sa të jetë këlysh, se kur të bëhet qen ai të ha.
Sa të presin, më mirë priti.
Shtëpia me dy të këqija, duhani dhe rakia.
Trim i rakisë ashtë ai që s’e pi.
Zakoni i ka rrënjët e thella.
Vajza ashtë gardh i shkulë.
Vajza e
kthyer si qerrja e thyer.
Vajza
për botë, e djali për shtëpi.
Xheneti
i gruas është nën këmbë të burrit.
Kunata,
si nata, kunetërit si lugetërit.
Kur
bëhet gruaja e mençme, plaket burri.
Kur
fjalosen dy gra, shajnë shoqen e tyre.
Kur plaket, s’i duhet as vedit, as të tjerëve.
Kur rriten fëmija, prishet shtëpija.
Kur të vjen pleqëria, nuk të do as bir, as bija; edhe
qeni kur të sheh, ulet
në bisht e të leh.

Kush ka burrë punëtuar, mban stolira të paçmuar.
Kush ta ka nxjerrë synë? – Imi, – prandaj ta ka
nxjerrë kaq thellë.
Kalit që
djerset, e gruas që kjan, mos i xen besë.
Kur
s’punon fati, kot përpiqet drapni.
Ajo që
s’arrihet, duket ma e ambël.
Bukuria
asht si lulja, në të ri lulëzon e në pleqëri të dëshpëron.
Bukuria
e njeriut është sjellja në shoqëri.
Bukuria të habit, bukuria të korit.
Bukuria
e gruas duket në mëngjes.
Bukuria
pa dituri, dru e thatë pa stoli.
Duaje
bukurinë, po mos e zbukuro kot.
Dheu i
zi bën bukën e bardhë.
Gruaja e
bukur e vera e ëmbël, farmak për zemër.
Gjanë e
mirë e duan gjithkush.
Ku din
qeni t’u marrë erë luleve.
Syri
zgjedh të bukurën, goja të ëmbëlën, mendja të mirën.
Ç’ja ban botës, ia ban kokës.
Çfarë mbillet, korret.
Çfarë ti bësh nënës, ta bën djali.
Gjellën si do ta gatuash, ashtu do ta hash.
Kush
mbjell erë, korr stuhi.
Kush
përtyp piper, nuk pështyn sheqer.
Një farë që mbillet, do të mbijë.
Pushka e
çon gjakun te shpia.
I
ngopuri nuk beson të urtin.
I
varfëri di shumë, po nuk e pyet njeri.
I varfëri vjel rrushin, i pasuri e ha.
I varfëri heq sikur ka zënë perëndinë me gurë.
I vogli shërbëtor i të madhit.
Jetë – kuletë, fukarallëk – maskarallëk.
Ka ashtë fuqia, andej asht dhe drejtësia.
Atë që merr me një dorë, kthehe me të dyja.
Ban mirë
e harro, ban lig e kujto.
Bëj nder
e gjej qeder.
Edhe
ëngjëlli, edhe djalli, janë brenda tek i gjalli.
Edhe
kopësht i mbret të jetë, një gjemb brenda do e ket.
E keqja
nuk harrohet, e mira po.
E mira
dhe e keqja nuk kanë fund.
E mira
nuk ka tavan, e liga s’ka taban.
Ha
njëzet e nëntë kafshita me gjellë, s’thua gjë, të tridhjetën thatë dhe bën
kiametin.
I ligu
kur të hipën mbi shpinë, nuk din me zbritë kurrë.
I ligu të puth e të kafshon.
I ligu ngatërron dhe yjet në qiell.
I mirë
sa më s’ka, kur fle nuk ha.
Jo i
mirë sa të të lëpijnë, jo i keq sa të të pështyjnë.
Kur pi ujë, kujto burimin.
Kur s’më bën nder, mos më bëj qeder.
Malli i keq shifet në bojë, dhe njeriu i keq shifet në
sy.
Për çdo punë që bënë, mejto se ke edhe vdekje.
Pyka e
vet e shkyn lisin.
Pyll pa
derra s’ka. ELBASAN
Qen i
bardhë, qen i zi, qen i kuq, qen murrash, qen balash, qen është …
Qeni kur
kërkon të hajë të zonë, vritet.
Qepa,
qoftë e re, qoftë e vjetër, po era qepë vjen.
Qeni edhe me sapun të lahet, era qen do të vijë.
Rrit këlyshët të të hanë kokën.
Rrufeja
nuk bie në hale.
Sëpatës
bish mos iu ban.
Ska din
zemra, atje shkon mendja.
Të mirën
në e hedh prapa, e gjen përpara.
Ai që e
ka trupin e drejtë, nuk ka frikë se i del hija e shtrembër.
Ai që e
ka mizën në kapuç, e ka vjedh bletën.
 Bëni
si them unë, e mos bëni si bëj unë.
Bie
molla që ka krimbin.
Buçja po
nuk luajti bishtin, nuk i ngjiten qentë prapa.
Çika pa
nder, si lulja pa erë.
E drejta
pa forcë, s’të pi ujë.
E zuri
krimbi peshkun, nuk e zuri grepi.
Fajat janë që pjellin ligjin.
Faji është jetim, s’i ka dalë zot njeri.
Fajin e
ka gomari, nuk e ka samari.
Fjala e
drejtë është e shkurtër, fjala e shtrembër është e gjatë.
Gabimi
falet njëherë, e jo përherë.
Gjithkush
ka dy kandarë, një për vete, një për të tjerët.
Hatëri
të lë pa brekë.
Hesapi i
qëruar, të nxjerr të nderuar.
Ka të
mençur për të marrë.
Koka e
falur s’pritet.
Kur
falet e liga, dënohet e mira.
Kur ke
të drejtë, lëviz dhe malet.
Kur
qeth, bën qime, kur ha, bën thërrime.
Kur të
gjen një vdekje, të ngushëllojnë; po kur të gjen turpi, ç’të thonë?
 Kusari
para se të vjedh, bën hazër vendin.
Kush ha bukë, bën thërrime.
Kush ka ngrënë mjaltin, ka mizën pas veshit.
Kyçi vihet për të ndershmin, pa rezili shpon murin.
Malin lëvroje për lisin, fushën për misrin.
Më parë vra ujkonjën: pastaj mbyt këlyshët.
Mos pyet si vdiq, po pyet si rrojti.
Nderi
vjen e ikën, por turpi vjen e nuk ikën.
Në të
humbi unaza, gishti ta ka fajin.
 Ngarkoje
tjetrin aq sa mban.
Nuk
është e drejtë me u ba dikujt nanë e dikujt njerkë.
S’hahet në vend të djathit.
S’hahen
bashkë turp e bukë.
Zoti
vonon, po nuk harron.
Vritet
faji e jo njeriu.
Ariu s’i
arrinte dot goricat e thoshte: “Qenkan të pa pjekura”.
Atij i
thonë: “Ja ujku”, ay thotë: “Ku është gjurma”.
Ay që të do, të qorton, ay që nuk të do, të lëvdon.
Ç’bluan mendja, zbulon pija.
Ç’ka barku, nxjerr bardhaku.
Difton fëmija, ç’ka shtëpia.
Dinaku hyn në pus e del pa lagur.
Dinaku të çon në dyzet çezma e s’të jep ujë.
Atdheu e
nana nuk harrohen
Atdheu
mbi të gjitha
Ay që lë
arën e vet, nget arën e huaj
Balta më
e ëmbël se mjalta
Bijë
vendi pikë argjendi Puna; Qëndrimi; Vlera
Ai që priton sot, pendohet mot.
Bujku i mirë, ia merr me zorr bukën tokës.
Burri në shtëpi, si dreqi në xhami.
Çelësi që punon, nuk ndryshket.
Dembeli është nëna e të gjithë veseve.
Dera e përtimit, caku i mjerimit.
Dita pa punë nata pa gjumë.
Dora me baltë buka me mjaltë.
Dora e
larë, zorrë e tharë.
Edhe
ujët po të rrijë në një vend qelbet.
Gruaja
që nuk do të gatuajë, shosh gjithë ditën.
Gjykon
puna, s’gjykon guna.
Hekuri
sa punohet, aq zbukurohet.
I mjeri
ai që s’mendn për pleqëri.
Kau që
nuk vete në arë e pret sëpata.
Kazma në
dorë, buka në gojë; kazma ne katua, trasta del për miell hua.
Kush ka
turp, vdes për bukë.
Kush mori udhë, dhe do të lodhet.
Kushtrimi del për të ligshtin, pse trimi kujtohet vet.
Lima dalëngadalë bëri tranë gjilpërë.
Malet
tunden, po nuk bien.
Me fal gjakun është burrni.
Mos kij turp nga kush s’ka turp.
Mos prit të të kërkojë e mira, po kërkoje.
Mushka
do dru, e demi kular.
Mos u
fshi si miu prapa poçes.

kurdhën e nxehtë, s’rrihet me çekan druri.
Njeriut
iu bëj njeri, qenit bëniu qen.
Po
kërciti dhëmbët qeni i qëndro me shkop në dorë.
Po nuk
qau fëmija, nuk i jep nëna sisë.
Po nise një udhë, do kaptosh dhe sheshe, dhe male, dhe
gurë.
Po nuk u
turbullua, nuk kthjellohet.
Kënga
për darkë, brenga për drekë.
Ku ka
bletë, ka dhe mjaltë.
Ku ka
zemër ka dhe krahë.
Kullote
dhinë të të mbushë kusinë.
Kur s’ke
mbjellë, s’ke çfarë korr.
Kur s’ke
punë luaj derën.
Kush
fërkon pulën, ha edhe vezën.
Kush fle
ngorhtë ka edhe ftohtë.
Kush i kullot deshët, ai qeth dhe leshët.
Kush nuk di ç’është lodhja, ai nuk di ç’është çlodhja.
Kush përton vdes urije.
Kush rri në pemë, ha edhe kokrrat.
Kush s’punon, dheut i rëndon.
Kush zë brumë do të gatuajë.
Me mirë “punë e mbarë”, se “mirë se të
gjej”.
Mbill me një dorë, korr me të dyja.
Me
lopatë ari dhe shat argjendi tunden e lëkunden edhe malet nga vendi.
Mirë se
të gjej, o hija e madhe!- mirë se vjen o dembel hamë- A kamë leje të rri pak?
Po pate me hangër rri sa të duash.
Mos rri si nusja në dasëm.
Moti ndihmon atëqë punon.
Nga puna po nuk rrodhi, domosdo do pikojë.
Nuk mund të dalë punë e madhe nga ai që nuk do të
voglën.
Një ujë që nuk ecën s’pihet.
Paraja nuk i zgjedh njerëzit.
Po shkove me të kërciturit gishtërinjtë sot, mos u
anko nga të kërciturit e zorrëve nesër.
Pula që këndon në mbrëmje nuk bën vezë në mëngjes.
Puna e rinisë, jorgan i pleqërisë.
Qan ara se nuk i vjen fara.
Ruaj dhinë të pish qumështin.
Sa më shpejt kositet livadhi; aq më shpejt lind bari.
S’bëhet vreshti me urata, po me shata e lopata.
S’gjuhet me zagar lidhur.
Nuk zihet pleshti me dorashka.
Shpjere gojën te buka e jo bukën te goja.
Trupi shëndoshet me të punuar,
mendja ndërtohet me të mësuar.

Ujku e ka qafën e trashë, se ka kambët e shpejta.
Vure vezën
more pulën.
Bukë e hi në
shtëpi
Çdo hi në
vatrën e tij
Çdo vlerë
t’i vërë vetes një komb, atë i venë dhe të huajt
Çdo zog kërkon folenë e tij
Dardha bie nën dardhë
Derë e botës s’është strehë e kokës
Duaje atdhenë si shqipja folenë
Duaj at e duaj nënë, por më shumë duaj atdhenë
Dy duar për një kokë, koka për atdhenë
Dheu zhuritet por bari mbin përsëri
Qeni leh tek
stani i tij
Fjala në
vend të huej, bahet gur
Guri i rëndë
në vend të vet
Gjeli në pleh
të tij këndon më mirë
Gjeli mbret
mbi pleh të vet
Gjuha dhe
njerëzit janë tapia e vendtit
Gjuha
bashkon kombin
Gjuha ruhet
atje ku shkruhet
I ikuri dhe
i vdekuri s’kanë hatër
Kur të jesh
në dhe të huaj, dita të bëhet një muaj
Kush ka
vdekë për atdhe, nuk ka vdekë por ka le
Mace e botës
vjen në shtëpi, për të përmbysur tenxheret
Mbrohe
atdhenë si shqiponja folenë
Një nënë nuk
na ka bërë, po një vend kemi të tërë
Nji zogu që
i prishet foleja hidhet degë më degë
O shtëpi, o
bukë e hi, nuk gjendet varri si ti
Qeni te shpia e vet gjithmonë asht trim
Shqiponja fluturon në qiell, po folenë e bën në tokë
Arnaut, he arnaut, në vend të bukës po blen barut
Besë e shqiptarit si purteka e arit
Dy milion kur hanë bukë, dyqind milion kur bëjmë
pushkë
Gjakut të derdhur të shqiptarit i bie dielli e nuk e
than, i bie shiu dhe nuk e lan
Supet e maleve dhe supet e shqiptarit nuk janë
kërrusur kurrë
Shqipëria është e vogël, po shqiptarët janë
shpirtmëdhenj
Shqiptari kryet e pren dhe besën s’e then
Shqiptari kur jep fjalën, ther djalën
Shqiptari me armë e shokë, s’i lutet kurkujt mbi tokë
Shqiptari për mik asht tret e asht fik
Shqiptari s’ha pulë të ngordhur
Shqiptari s’lë hak pa marrë e borxh pa larë
Shqiptari shqiptarit nuk ka k’i mburret për trimëri
Shqiptarit e
ne nga varri me i shku, me e pasë frikë
Shqiptari vetin e jep e shokun s’e jep
Shqiptari vritet por pushkën nuk e hedh
Shqiptari
s’e han trupin me bukë
Toskë e
gegë, pemë nga një degë
Kush rren
shtetin, rren vetin
Ai që
ndërton me djersë, mbron me gjak
 Ai që bahet i butë si dele e hanë ujqtë
As veshi të
mos mbajë plur, as këmba të mos durojë gjemb
Bilbili te
kafazi s’këndon nga qejfi, po nga marazi
Breshka po
ferrën don
Buka e botës
s’të ngop
Buka e botës, laku i kokës
Burri nuk
shtrihet as për së vdekmi
Çdo mal e din barrën e vet /span>
Çdo njeri është mbret në shtëpinë e tij
Çdo shpresë fluturon me krahët e saj
Ç’hall ke, vështroje
Dasëm pa
mish nuk ka
Dasma do
mish, lufta do gjak.
Dele e butë në qafë të ujkut
Dora e huj të krun, po jo ku të kruhet.
Ec me këmbë tueja e jo me mend e huaja
E di gjalmi ç’ka torba
E di vetë gomari ku i vret samari
Gunë e huaj s’të mban ngrohtë
Gjithkush
teshat i lan në shtëpinë e vet
Hallet e mia i di trari im
Hall me qè e
hall me buaj, po më keq me qè të huaj
I zoti ia
sheh plagën kalit, nën samar, se qiraxhiu, ngrihet e shkon.
Jeton bleta majë malit, jeton dhe miza nën bisht të
kalit.
Kali i botës s’të nxjerr jashtë portës.
Kafshata e huaj të mbet në fyt.
Këmba e di se ku e vret këpuca.
Kur se mbajnë njëzet e katër tuejt, nuk e mbajnë as
katërdhetë e tetë të huejt.
Kur m’i punonin arat, u liga dhe u thava, kur i punova
vet, u maha dhe u ringjalla
Kur s’ka trimni, s’ka liri.
Kush mba
vesh botën, prish kokën.
Kush merr mendjen e botës, i sjell dëm kokës
Kush s’lufton për liri, robërinë e ka në shpi.
Kush unj qafën i bie zverkut.
Ku të ha, kruaje.
Leku i huj, peshon rëndë në xhep.
Liria fitohet e nuk dhurohet.
Liria
fitohet vetëm me gjak.
Liria i ka
rrënjët në gjak.
Liria nuk
blehet me para e me tokë, po fitohet me gjak e me kokë.
Lira vjen
kur s’i duhesh vdekjes.
Më mirë një
ditë në liri, se njëqind vjet në robni.
Më mirë i
lig e i lirë, sesa shëndoshë e me zinxhirë.
Më mirë nën hijes
ne ferres sime, sesa nën hijen e fikut tonë.
Më mirë një
ditë gjel, sesa tre ditë pulë.
Më mirë
Sokol një herë, se sorrë gjithherë.
Mashë e tjetrit mos u bëj.
Me dorën e tjetrit, mos vrafsh
as gjarprin.
Me duart e
mija rrafa kokën time.
Më e urtë se
delja nuk ka, por edhe asaj i ngjiten ferrat pas.
Më mirë
gomar, po tëndin, se kalë, po të botës.
Më mirë nën dhè i mbuluar, se mbi
dhè i gjynjëzuar.
Më mirë të
vdesësh duke luftuar, sesa të rrosh i gjynjëzuar.
Më mirë të
vdesësh në këmbë, sesa të jetosh në gjunjë
Më mirë zog e në liri, sesa bilbil e në kulvi.
Mikun nderoje dhe vëre në qoshe, po ozt shtëpie të
jesh vetë.
Mish të
ngordhur edhe egërsira nuk ha.
Mjer ay që
pret nga tjetri!
Mjer puna ime, qe se bani dora ime.
Mos shko maz pas pele.
Mos shko pas qerres së tjetrit.
Mos u ban mjaltë, se të han mizat.
Nën hije as bari nuk ngren krye.
Nuk rron peshku pa ujë.
Një gjë që të merr dora, mos prit të ta japin.
Një punë që s’e bën vetë, mos kërko të gjesh të metë.
Për çdo punë, puth dorën tënde.
Po nuk nderove veten, s’të nderon njeri.
Pyet shtatë a tetë, e bëj si di vetë.
Qafa e unjur, koka e prerë.
Qëndro shtyllë e mos u bëj urë.
Rrushi varet në degët e vet.
S’bëhet dasma pa thyer kupa.
Gjithsecili në punën e tij është zot.
S’mbahet
shpirti me falimnders.
Syri i të
zotit plehron arën.
 Shqiponja
nuk gjuan miza.
Trimëria dhe
liria janë si nanë e bijë.
Ari në zjarr
provohet, miku në rrezik kuptohet.
Armiku
s’pritet me fjalë, por me plumb.
Armiku më i
rrezikshëm është, ai që harrohet.
As buka nuk
haet vetëm.
Atje ku luftojnë dy, fiton i treti.
Kur merr
dërrasa të plasur, çahet e tëra.
Kur je veti i dytë, të ngoh dhe fryma e shokut.
Lulja e këputur nuk lëshon më.
Me mikun ha e pi, të dhënë e të marrë mos ki.
Mendja me
mendjen, pjellin mëndje.
Me një ka
nuk bëhen pendë.
Me nji tra
nuk mban shtëpia.
Mëson nga
armiku më shumë se nga miku.
Miku i mirë
të nderon shtëpinë, miku i vjetër nuk hidhet poshtë.
Miku është
mik deri sa nuk përzihet në hallet e shtëpisë.
Miku
harrohet po të largohet.
 Miku i
mirë vjen nga porta.
Nuk bëhet
stani me dhi të egra.
Njeriu ka
nevojë më tepër për dashuri, se për lavdi.
Njeriu pa
shokë, si muri pa tokë.
Miku i mikut tim, është edhe miku im.
Një krah s’mban kala.
Një zog që ndahet nga klloçka, e ha shqipja.
Pa djalë e pa gocë rrova, pa shok nuk rrova.
Për një
shamatë, lypen dy veta.
Punën nuk e bën një gisht, po e bën grushti. 4
Qentë le të lehin, karvanet të shkojnë përpara.
Ruajmë nga miku, se nga armiku ruhem vetë.
S’bëhet lëmi
me një kalli.
S’bëhet
stani me lepura.
S’mblidhen
lepujt në vath.
S’mbushet
thesi me një kokërr.
Syri është
më i mprehtë se kordha.
Shejtani kur
nuk ka punë rreh të birin.
Shokë bashkë,
e bukë veç.
Trimi i mirë
me shokë shumë.
Shoku sa
duhet, aq qortohet.
Shtëpinë e
mbajnë të gjitha shtyllat.
Tek nusja hanë e pinë, te dhëndrri gja nuk dinë.
Të më mbrosh atje ku s’jam, se ku jam mbrohem vetë.
Uji fle, hasmi s’fle.
Ankohet kalorësi se po i varen këmbët.
As nuk kam, as më mbarohen.
Bjer, o zot,
mikun; të haj dhe i zoti i shtëpisë.
Bota të jep
aq sa t’i kesh dhënë asaj.
Bukë e kripë e zemër.
Çilet dera, rritet ndera.
Dora lanë dorën, të dyja lajnë faqet.
Edhe pula jote në kopshtin e botës të duket e majmë.
Fshati digjet, kurva krihet.
Fukara jam, po shpirtin nuk e kam fukara.
I mirë për
shokë, e i lig për vete.
Bukën tënde
ha, hall të botës qa.
Çezma i lan të gjithë, veten nuk e lan.
I fundit ja do
qaj, ja do qeshë.
I qan hallin
kalorësit.
I zoti i
shtëpisë, rri në fund të urave të zjarrit.
Jo gjithmonë
“mirë se të gjeta” po edhe “mirë se erdhe”.
Kafeja është
e zezë, po të zbardh faqen.
Nga fryn era
kthen gëzofin.
Kam qeshur
të tjerë, më mbiu në derë.
Keq më vjen,
po dëm s’më bëhet.
Ku s’të
thërresin, mos shko; ku s’të pyesin, mos kuvendo.
Këpucari i
ka këpucët e grisura.
Kërkon të
zërë gjarpërin me dorë të botës.
Kopraci s’të
jep të zezën e ullirit.
Ku bien
daullet të çojnë këmbët vetë.
Ku rënça mos
u vrafsha.
Kur të kem
me thasë, të të jap një trastë.
Kur të vjen
nevojtari në derë, po s’pate gjë, jep një gotë ujë.
Kush ha vetëm, vdes dhe vetëm.
Kush shkon pa thirrë, kthen pa u përcjellë.
Kush vete i paftuar, e gjen sofrën pa shtruar.
Kush vjen rrallë, ha bakllavanë, kush vjen shpesh ha
përsheshë.
Le gomari që
na ngordhi, po s’na lënë as mizat rehat.
Lype se s’ta
jep, merre se nuk thotë gjë.
Mali me mal
s’piqen, po njeriu do piqet.
Me çfarë
syri do më shofësh, me atë do të shof.
Merr belanë e botës e vë në krye të votrës.
Miku i afërt nuk ka nder, se vjen përherë.
Miku i
thirrur, duhet përcjellun.
Miku nuk
vjen për thelë e lëng, po për fjalë e për kuvënd.
Mikut i
lëshohet vendi dhe i dëgjohet kuvendi.
Mirmëngjes, me
interes. 466. Mos qesh në shok, se e gjen në kokë.
Mos e lëndo
ku i dhemb.
Në daltë
djalë të na rrojë, në daltë çupë, të të rrojë.
Në shtëpinë
e të varurit, nuk zihet litari me gojë.
Nuk dua mish e kabuni, po dua, ner e sajdi.
O bark, o qerrata, këtu gjete, këtu ha.
Pa para njeriu ha dhe një thes me kripë.
Peshku në det, kripa në tokë, po bashkohen në tigan.
Prifti më përpara bekon mjekrën e tij.
Pula bëri
venë, gjelit i dhemb barku.
Pushka e
trimit dhe sofra e xhymertit, janë gjithmonë plot.
Qenit hidhi
një kockë, të pushojë.
Rrugën për te miku, mos e lër të zërë bar.
Sevapi as
shitet, as blihet.
Sqepari bishtin e shokut e gdhend, të tijin jo.
Ta shef
bojën, sa ta ka nevojën.
Trimi nderon
trimin, i mençmi të mençmin, i ligu të ligun.
Unë ha
kumbulla, ty të mpihen dhëmbët.
Ustaj nuk ka
shtëpi.
Ajo që ke
frikë të gjen.
Ai që s’ka
gojë, vdes pa ardh dita.
Ai që
s’tutet me fjalë, s’tutet as me pushkë.
Atë që
pështyn, mos e lëpij.
Atë që të
qëllon me gur, mos e qëllo me bukë.
Ay që hyn në
lumë edhe do laget.
Burri flet
përpara syve e jo pas shpine.
Burri një
herë ka lerë, nji herë do të vdesë.
Burri o të
fal, o të var.
Burri
s’matet me pëllëmbë po me zemër.
Burri o të
mbyt, o të fal; i ligu as të mbyt, as të fal.
Çakallit lëshoi
ujkun.
Çkul
dhëmbin, të të shëndoshen kryet.
Ç’pret nga ai që trembet ngas hija e tij.
Dajaku ka dalë nga xheneti.
Delen e mplakë frika nga ujku e gërshëra.
Derri do plumbin, nuk zihet me duar.
Ditëgjati s’bëhet ditëshkurtër me nëmë.
Drunë e shtrëmbër e djeg zjarri.
Dhe kau i mirë po s’e ngacmove, s’tërheq në brazdë.
Dhelprës me
dhelpëri, ujkut me trimëri.
E nxehta del
me të nxehtë, e ftohta me të ftohtë, helmi me helm.
Frika nuk e len lepurin me u majtë.
Frika ruan vreshtin, bekçiu nuk është gjithnjë.
Frika nuk e lë lepurin të vërë dhjamë.
Fusha bën baltë, mali bën furtunë.
Gozhda nxjerr goxhdën.
Gungaçit vetëm varri ia drejton samarin.
Guri i rrumbullkët nuk zë vend.
Gjalpin e ruan kripa.
Gjersa të mejtonet i mënçuri, i marri mbaroi punën.
I madh është edhe plepi, por e fëlliqin sorrat.
Ku do të dijë hëna se lehin qentë.
Ku ngul hunë
var hejbet.
Ku rafsha
mos u vrafsha.
Kur i morën
armët Lekë Dukagjinit, tha: “Ma mirë me thon qe Leka, se qe vorri i
Lekës”.
Kur ke zemër ke edhe krahë.
Kur ngordh
gjarpri, ngordh dhe helmi i tij.
Kush kërkon
gjen.
Kush është
trim me mend, se trima budallenj ka sa të duash.
Kush ka
dhëmbë të fortë, breh dhe kockën.
Kush ka frikë nga hija e tij, le të mos tundet nga
vendi.
Pushka don
pushkën.
Pyet detin sa lumenj derdhen në të.
Qeni i
pangopur të ha.
Qeni i
tërbum do vra, se tërbon dynjanë.
Rrallë
vritet burri që ka shumë armiq.
Si mjer
peshkatari që ka frikë nga lumi.
S’ka qeder
shqiponja, nga mushkonjat.
Shqerra që
s’thërret mëmën humbet.
Trimëria e kthen plumbin mbrapsht.
Trimi e ka me vete fatin.
Trimin vraje, po mos e shaj.
Uji rrjedh pikë-pikë e ha gurin.
Zjarrit po
nuk i fryve, nuk ndizet.
Amanetin e mban toka.
Amanetin as deti nuk e mban, e qet në lëndinë.
Besa asht ma e fortë se vdekja.
Besa e burrit, pesha e gurit.
Burri i mirë
flet një herë.
Burri lidhet
për gjuhe, kali për kapistre.
Detit i ka
hije vala, burrit i ka hije fjala.
Deti njihet
në valë, burri njihet në fjalë.
Ku është besa
aty është dhe shpresa.
Mos ki frikë
nga hasmi, po nga miku i rremë.
Nga del
fjala del dhe shpirti.
Po nuk e pate të ligun brenda, nuk të vjen nga jashtë.
Dinaku të shkon ujë nën rrogoz.
Dita e mirë, që menatë njihet.
Dita me
diell duket që në mëngjes.
Djathin, mirë që e hëngri miu, po shëllirën kush e
piu.
Duhet ndarë kashta nga kokrrat.
Dy shaka bëjnë një të vërtetë.
E treta e vërteta.
Fëmija dhe budallai belbëzojnë të vërtetën.
Foli derës të dëgjojë dritarja.
Foli plakës të dëgjojë nusja.
Fshati që
duket s’do kallauz.
Gënjeshtra
është një plagë, dhe në u shëroftë të le nishan.
Gënjeshtra
nuk ka as dorë, as këmbë, as bisht, as rrënjë.
Gjarpëri
ecën dhe fshin gjurmët me bisht.
Gjuha e ka rrënjën në zemër.
Po nuk e njohe hidhërimin, nuk do të kuptosh dhe
gëzimin.
Hileqari nuk të shef në sy, po shef në tokë.
Ka, që dhe gomarin mashkull e bëjnë me barrë.
Kritika është ilaç i hidhur, po ilaç ama.
Kur dhelpra nuk arriti rrushtë, tha se janë të thartë.
Kur fjala del nga zemra, godet në zemër.
Malli i
prishur nuk shitet pa gënjyer.
Me pasë
bishtin ta presin, me mos e pasë ta njesin.
Më mirë me
të hidhurat më përpara e të ëmbëlat pas.
Mos e ban
penin tra.
Me sa ka
peshk pa halë, aq ka dhe të bukur pa fjalë.
Nuk do as mend
as kalem, shif e shkruaj.
Nuk i
gjenden gjarpërit këmbët.
Nuk luan
ferra kot. 581. Nuk mbulohet dielli me shoshë.
Nuk qaj se
s’dua burrën, po bëj zakonë.
Po të lavi,
të levi dhe bishtin t’a krevi, hap sytë se të gënjevi.
Qeni tund
bishtin për të mbajtur miqësinë.
Rena a nana
e tana të këqijave.
S’dalin
dyzet ujqër nga një drizë.
S’i bën
mjekra priftërinjtë.
Siç na dinë,
qofshim, siç jemi, mos qofshim.
S’mbushet
thesi me gënjeshtra.
Shakaja
është gjysma e të vërtetës.
Ti kemi sahanët pa kapakë.
Ustai, ustanë e njef
në zanat.
Atij i plasin sytë, e tjetri e pyet për vetullat.
Barku i
gjerë, truri i ngushtë.
Budallai
shkon tek e ngasin.
Burimi i
mirë duket në thatësirë.
Ç’i do qeni
brekët.
Ç’ke moj
zemër që rënkon; koka bën, koka pëson.
Çobani i
mirë e njeh bagëtinë me blegërimë.
Deshi të vej
vetullat, nxorri sytë.
Deti ka ujë
boll, po me u pi s’pihet.
Edhe kau ka
gjuhë të mëdha, por nuk flet dot.
E mirë edhe
fuqia, por ca më mirë urtija.
Hesapi nuk
bëhet pa hanxhinë.
Gjej vendin e bëj kuvendin.
Gjuha dredhon se mendja e mëson.
Hekuri rrihet sa është i nxehtë.
Humbi
sëpatën, i rruat bishti.
Kali i mirë shton torbën e tij.
Kalit të mirë shtoi tagjinë.
Koha vjen për atë që di ta presë.
Ku qe, asgjëkundi, çfarë bëre, asgjë.
Kur del dielli, të gjithë e dinë nga bie lindja.
Kur gabon i
mençuri çuditet budallai.
Lepuri në mal, kusia në zjarr.
Mate punën
jo me atë që mbjell, po me atë që korr.
Ma mirë të kesh mend se pare.
Mendja është në majë të gjuhës.
Mendja e lehtë rëndon të zonë.
Me një gur,
ti vrave dy zogj.
Më bli nji
kalë e nji shalë o baba, se kam gjet një patkua.
Mos bëj
petulla me ujë.
Mos e humb si Xhaferri simiten.
Mos fol si e ëma e zeqos në majë të thanës.
Mos hidh të thatën mbi të njomë.
Mos prish
sixhaden të arnosh xhyben.
Mos shit qen
të blesh këlyshë.
Mos kërko gjilpërën në kasollen e kashtës.
Mos u mbyt
me një pikë ujë.
Ndoqe fillin
gjete lëmshin.
Në luftë duhen shtatë hile një trimëri.
Nga dy të vështira, më e lehta, më e mira.
Nuk sheh syri po sheh mendja.
Nuk të ngroh zjarri i kashtës.
Nuk të thonë: “Qysh ke qenë, po qysh je”.
O djalë në vend të huaj, si të bjerë daullja luaj.
Oxhaku le të jetë i shtrembër, tymi të shkojë
përpjetë.
Peshku në det, kusija në zjarr.
Për gjithë vend
ka pleq me mend.
Po të mos
kishte budallenj, me kë do qeshnim.
Po pate dhen gjen edhe bari.
Prishja e shtëpisë vjen nga mend.
Kam inat po nuk kam takat.
Sa të mbledhësh ti rrusht, tjetri ka ngrënë një kosh.
S’mbartet ujë me shportë.
Si është vendi bëhet kuvendi.
S’jepet një pelë për një thelë.
S’ka varfëri i mençuri.
Shtatin pyll e mendjen fyll.
Shumë lule dalin në prill, por pakë rrojnë.
Të bënin
mizat mjaltë, do t’i kishim qypat plot.
Thesi i
zbrazët s’qëndron në këmbë.
U habit pas
lëngut, harroi thelat.
Vajtëm për
lesh e dualëm të qethur.
Vetëm
budallai është i kënaqur gjithmonë nga vetja.
Vëthët i
nxorra po vërët i kam.
Ai që lakmon
më shumë, është gjithmonë i varfër.
Ç’bëhet
rrallë, bëhet për mall.
As copën e madhe
mos e ha pa u menduar.
Ç’del nga
goja, hyn në vesh e del për hunde.
Dardha dhe sëpata e kanë bishtin mbrapa.
Dasma nuk shihet në fillim, por në fund.
Dijet e mëdha janë në fjalë të shkurtra.
Dy kunguj nën një sqetull s’mbahen.
Dy vesh dhe një gjuhë, fol pak e dëgjo shumë.
Dhjetë herë mat, një herë pre.
Fjala dhe plumbi kur dalin s’kthehen më.
Gazi i madh, kthehet në helm.
Gjuha flet e fshihet, shpina pret e rrihet.
Gjella me kripë e kripa me karar.
Gjuha eshtra s’ka, eshtra thyen.
Gjuha të lidh, gjuha të zgjidh.
Ha të rrosh, jo rro të hash.
Janë të urtë të marrët sa pa thënë fjalët.
Kashata e madhe të ngec në fyt.
Këmba e madhe të shqyen këpucën.
Kur të hedhësh gurin, mate gjer ku arrin.
Kur flet shkopi të vret.
Kur han bukë misri, kujto bukë thekri.
Kur s’di not
mos u fut në ujë.
Kush ha
shumë i del për hunde.
Kush shef ma sëpari barkun, asht i mangët nga trutë.
Lakmia,
lakfyt.
Lisi nuk
pritet me nji të rame.
Lulja e këputun nuk mbin ma.
Më mirë një pulë nesër, se nji vezë sot.
Mos dalë
goja para mendjes.
Mos i bjer
të mirës me shkelm.
Mos i hyr
valles, kur nuk di ta hedhësh.
Mos kërko
vezë të pjekura në hell.
Ngopet deti
me lumenj?
Nuk mba ujë
orizi.
Një fjalë që
e dinë dy veta, e dinë gjithë bota.
Pi rakinë e jo mendjen.
Po fole shumë, sikur xhevahire të thuash, kakërdhi
bëhen.
Po t’i marrësh lopës tërë qumështin, ngordh viçi.
Qefi prish qefin.
Tamahu të shpie në gjynah.
Të falurit e shumtë i vjen rëndë dhe perëndisë.
Ujët e turbullt mbysin burrin, fjalët e shumta
përziejnë katundin.
Ujku kur ndien erën e dhenëve, harron që ata kanë
barinë prapa.
U mbush kupa
do të derdhet.
Unë i ha
kumbullat, atij i mpihen dhëmbët.
Unë baj
barrën, ti djersin.
Vera sa ma e ëmbël të jetë, ma fort të zenë.
Vreshtë shumë mos ven, shpi shumë mos ban, miq shumë
mios xen.
Nata s’ka
shahit.
As para pushkës, as prapa mushkës.
Atje ku fle ujët, atje është më thellë.
Barka mbytet edhe për një lëkurë lepuri.
Bisha tërbohet keq, kur sheh se po i vjen fundi.
Bie një gurë e shkoqet një mur.
Buka që thyet s’ngjitet më.
Çdo gjë
forcohet, në themel.
Ç’ka humbe mos e kërko, ç’ke në dorë mos e lësho.
Çohet një i marrë e qet një gur në ujë, çohen njëzet
të urtë e s’mund ta nxjerrin.
Dimrit iu bëj hazër që në behar, e beharit që në
dimër.
Dita ka sy,
nata ka veshë.
Duhet me i
fry lugës para se me të djeg.
Dha pesë e
hyri në valle, jep dhjetë e s’del dot.
E dardhë është dhe bora, po të thanë duart.
Edhe pas
luftës armët duhet me i mbajtë.
E ke zogun në dorë, mbaje.
Fusha ka sy, mali ka veshë.
Gishtërinjtë i fut në mjaltë e i lëpin, po nuk i
kafshon dot se të dhembin.
 I marri ç’flet nuk din, i urti ç’din nuk flet.
I zoti duhet të ruajë arën e vet.
Jo si cjapi te kasapi.
Kali nuk mbahet për bishti, po prej freri.
Ka thënë Nastradini, edhe në diell merr ombrellë.
Kur s’ke mace, bëjnë minjtë dasëm.
Kij frikë nga një njeri që frikën ta ka.
Kujto qenë e bëj gati shkopin.
Kur shkon për udhë merr shkop dhe gurë.
Kur t’i hypësh kalit, shifi patkonjtë.
Kush vret nuk flet.
Me zjarrin
dhe ujin nuk bëhet shaka.
Mos luaj me
gurë po e pate shtëpinë me xhama.
Mos shkel në dërrasë të kalbur.
Mos shko si breshka te nallbani.
Mos shko si cjapi te kasapi.
Mos u zër për degësh, po për rrënjësh.
Nata është
me barrë, s’dihet ç’pjell.
Nga një vërë e vogël, rrjedh e gjithë fuçia.
Nji shkëndi ndez nji mal.
Për një dorë kashtë e
vret samari mushkën.
Për një pe, për një gjilpërë, vate dëm një punë e
tërë.
Ruaju të të ruajë perëndia.
Ruhu nga thëngjilli
i mbuluar.
Së ligës
ruaju, e mira të ndjek vetë nga pas.
S’lidhet
kali me pè.
Shkon një herë, bëhen gjurma; dy tri herë bëhet udhë.
Ujku
mjergull kërkon.
Zë goje qenin, bëj hazër shkopin.
Shtëpija pa fëmijë, si nata pa yje.
Ma i keqi vëlla të merr hakën.
Motra jemi, shoqe s’jemi.
Ndarja është më e mira e të ligave.
Krushka për dhëndrin gjen peshk majë malit.
Gjumi natës
i randë i bën keq ditës.
Gjumi në dëborë është shkesi i vdekjes.
Mos pyet sa vjeç je, po ç’shëndet ke.
Nuk mbushet pusi
me pështyma.
As këmishës së shtatit s’është për t’i besu.
Besove, bëre
mirë, s’besove, ca më mirë.
Ç’ka shtëpia të mos marrë vesh fqinjëria.
Do të ruash
sekretin nga armiku, mos ia thuaj as mikut.
Esapi i
shtëpisë nuk del në pazar.
E thëna dhe e bëra janë larg.
I marri
premton dhe budallai shpreson.
Kur qesh djalli e ka punën keq.
Mba murin
mos bie.
Me thënë e
me të bërë shkon në mes një lum i tërë.
Më gënjeve
një herë, harram e paç, më gënjeve të dytën hallall.
Mos u bëj
thes i çpuar.
Mos dëgjo ç’thotë ai për vete, por dëgjo ç’thonë bota për
të.
Ma kanë
sharë pelën se kanë sy ta blenë.
Në më rrefsh
së pari të vraftë Zoti, në më rrefsh së dyti, të ndihmoftë Zoti.
Kur të thonë
ngordhi ujku, atëherë ruaj gomarë. 7
Mos i jep shkopin
harbutit, se të vret me shkopin tënd.
Nuk është ar
gjithë që ndrit.
Nuk i varen
ujkut mëlçitë në qafë

[socialpoll id=”2172169″]

Zip CODE Qyeteve Shqiperise

albania zip code posta shqiptare zip code qyteteve shqiptare

DEGA TIRANA KODI POSTAR

 • Zyra Posta Tirana 5 1001
 • Zyra Posta Tirana 26 1002
 • Zyra Posta Tirana 13 1003
 • Zyra Posta Tirana 18 1004
 • Zyra Posta Tirana 14 1005
 • Zyra Posta Tirana 22 1006
 • Zyra Posta Tirana 10 1007
 • Zyra Posta Tirana 30 1008
 • Zyra Posta Tirana 46 1009
 • Zyra Posta Tirana 1 1010
 • Zyra Posta Tirana 29 1011
 • Zyra Posta Tirana 19 1012
 • Zyra Posta Tirana 24 1013
 • Zyra Posta Tirana 27 1014
 • Zyra Posta Tirana 32 1015
 • Zyra Posta Tirana 4 1016
 • Zyra Posta Tirana 3 1017
 • Zyra Posta Tirana 31 1018
 • Zyra Posta Tirana 8 1019
 • Zyra Posta Tirana 8/1 1020
 • Zyra Posta Tirana 8/2 1021
 • Zyra Posta Tirana 33 1022
 • Zyra Posta Tirana 9 1023
 • Zyra Posta Tirana 21 1024
 • Zyra Posta Tirana 7 1025
 • Zyra Posta Tirana 23 1026
 • Zyra Posta Tirana 6 1027
 • Zyra Posta Tirana 28 1028
 • Zyra Posta Kamez Institut 1029
 • Zyra Posta Kamez 1030
 • Zyra Posta Tirane 11 1031
 • Zyra Posta Vore 1032
 • Zyra Posta Tirana Marikaj 1033
 • Zyra Postare Petrele 1034
 • Zyra Postare Baldushk 1035
 • Zyra Postare Ndroq 1036
 • Zyra Postare Berzhite 1037
 • Zyra Postare Peze 1038
 • Zyra Postare Preze 1039
 • Zyra Postare Priske (Dajt) 1040
 • Zyra Postare Vaqarr 1041
 • Zyra Postare Zall-Bastar 1042
 • Zyra Postare Shengjergj 1043
 • Zyra Postare Sauk 1044
 • Zyra Postare Farke 1045
 • Zyra Postare Selite 1046
 • Zyra Postare Babrru 1047
 • Zyra Postare Zall-Herr 1048
 • Zyra Postare Krrabe 1049
 • Zyra Postare Mezez 1050
 • Zyra Postare Kashar 1051
 • Zyra Postare Yzberisht 1052
 • Zyra Postare Berxull 1053
 • Zyra Posta Bathore 1054

DEGA KRUJE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Kruja 1501
 • Zyra Postare Fushe Kruje 1502
 • Zyra Postare Thumane 1503
 • Zyra Postare Nikel 1504
 • Zyra Postare Bubq 1505
 • Zyra Postare Thumane 1506
 • Zyra Postare Sukth 1507
 • Zyra Postare Bruz 1508

FILIALI KODI POSTAR

 • Tranzit 1700
 • Zyra Postare EMS 1800

DEGA DURRES KODI POSTAR

 • Zyra Postare Durres Qender 2001
 • Zyra Postare Durresi 1 2002
 • Zyra Postare Durresi 2 2003
 • Zyra Postare Durresi 3 2004
 • Zyra Postare Durresi 4 2005
 • Zyra Postare Durresi 5 2006
 • Zyra Postare Shkozet 2007
 • Zyra Postare Plazh 2008
 • Zyra Postare Spitalle 2009
 • Zyra Postare Sukth 2010
 • Zyra Postare Manze 1 2011
 • Zyra Postare Kulle 2012
 • Zyra Postare Shijak 2013
 • Zyra Postare Shijak/1 2014
 • Zyra Postare Ishem 2015
 • Zyra Postare Dra. 2016
 • Zyra Postare Katundi i Ri 2017
 • Zyra Postare 4 Rruget e Shijakut 2018
 • Zyra Postare Xhafzotaj 2019
 • Zyra Postare Maminas 2020
 • Zyra Postare Rrashbull 2021
 • Zyra Postare Gjepalaj 2022

DEGA KAVAJE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Kavaja Qender 2501
 • Zyra Postare Kavaja 1 2502
 • Zyra Postare Rrogozhine 2503
 • Zyra Postare Golem 2504
 • Zyra Postare Synej 2505
 • Zyra Postare Helmas 2506
 • Zyra Postare Lekaj 2507
 • Zyra Postare Gose 2508
 • Zyra Postare Luz i Vogel 2509
 • Zyra Postare Kryevidh 2510
 • Zyra Postare Sinaballaj 2511

DEGA ELBASAN KODI POSTAR

 • Zyra Postare Elbasan 1 3001
 • Zyra Postare Elbasan 2 3002
 • Zyra Postare Elbasan 3 3003
 • Zyra Postare Elbasan 4 3004
 • Zyra Postare Elbasan 5 3005
 • Zyra Postare Elbasan 6 3006
 • Zyra Postare Cerrik 3007
 • Zyra Postare Belsh 3008
 • Zyra Postare Bradashesh 3009
 • Zyra Postare Labinot Fushe 3010
 • Zyra Postare Shirgjan 3011
 • Zyra Postare Gracen 3012
 • Zyra Postare Funar 3013
 • Zyra Postare Gjinar 3014
 • Zyra Postare Zavaline 3015
 • Zyra Postare Paper 3016
 • Zyra Postare Shales 3017
 • Zyra Postare Gostime 3018
 • Zyra Postare Mollas 3019
 • Zyra Postare Klos 3020
 • Zyra Postare Grekan 3021
 • Zyra Postare Kajan 3022
 • Zyra Postare Fierze 3023
 • Zyra Postare Labinot Mal 3024
 • Zyra Postare Shushice 3025
 • Zyra Postare Tregan 3026
 • Zyra Postare Gjergjan 3027

DEGA GRAMSH KODI POSTAR

 • Zyra Postare Gramsh Qender 3301
 • Zyra Postare Pishaj 3302
 • Zyra Postare Skenderbegas 3303
 • Zyra Postare Sult 3304
 • Zyra Postare Kukur 3305
 • Zyra Postare Kushove 3306
 • Zyra Postare Tunje 3307
 • Zyra Postare Porocan 3308
 • Zyra Postare Lenie 3309
 • Zyra Postare Kodovjat 3310

DEGA LIBRAZHD KODI POSTAR

 • Zyra Postare Librazhd 1 3401
 • Zyra Postare Librazhd 2 3402
 • Zyra Postare Prrenjas 1 3403
 • Zyra Postare Prrenjas 2 3404
 • Zyra Postare Rrajce 3405
 • Zyra Postare Stravaj 3406
 • Zyra Postare Qukes 3407
 • Zyra Postare Hotolisht 3408
 • Zyra Postare Polis 3409
 • Zyra Postare Lunik 3410
 • Zyra Postare Komune Qender 3411
 • Zyra Postare Stebleve 3412
 • Zyra Postare Prrenjas 3413

DEGA PEQIN KODI POSTAR

 • Zyra Postare Peqin 3501
 • Zyra Postare Perparim 3502
 • Zyra Postare Pajove 3503
 • Zyra Postare Sheze 3504
 • Zyra Postare Gjocaj 3505
 • Zyra Postare Karine 3506

DEGA SHKODER KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender 4001
 • Zyra Postare Shkoder 1 4002
 • Zyra Postare Shkoder 2 4003
 • Zyra Postare Shkoder 3 4004
 • Zyra Postare Shkoder 4 4005
 • Zyra Postare Shkoder 5 4006
 • Zyra Postare Shkoder 6 4007
 • Zyra Postare Vau i Dejes 4008
 • Zyra Postare Dukagjin 4009
 • Zyra Postare Pult (agjent postar) 4010
 • Zyra Postare Shosh (agjent postar) 4011
 • Zyra Postare Mes 4012
 • Zyra Postare Koman (agjent postar) 4013
 • Zyra Postare Shllak (agjent postar) 4014
 • Zyra Postare Dobrac 4015
 • Zyra Postare Guri i ZI 4016
 • Zyra Postare Oblike 4017
 • Zyra Postare Selite 4604
 • Zyra Postare Orosh 4605
 • Zyra Postare Kthelle 4606
 • Zyra Postare Kacinar 4607
 • Zyra Postare Fan 4608

DEGA LAC KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender Lac 4701
 • Zyra Postare Qender Lac 2 4702
 • Zyra Postare Sanxhak 4703
 • Zyra Postare Mamuras 4704
 • Zyra Postare Milot 4705
 • Zyra Postare Fushe Kuqe 4706

DEGA BERAT KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender Berat 5001
 • Zyra Postare Berati 1 5002
 • Zyra Postare Berati 2 5003
 • Zyra Postare Berati 4 5004
 • Zyra Postare Berati 5 5005
 • Zyra Postare Berati 6 5006
 • Zyra Postare Ura Vajgurore 5007
 • Zyra Postare Poshnje 5008
 • Zyra Postare Kutalli 5009
 • Zyra Postare Otllak 5010
 • Zyra Postare Sinje 5011
 • Zyra Postare Velabisht 5012
 • Zyra Postare Lumas 5013
 • Zyra Postare Roshnik 5014
 • Zyra Postare Terpan 5015
 • Zyra Postare Mbrakull 5016
 • Zyra Postare Vertop 1 5017
 • Zyra Postare Cukalat 5018
 • Zyra Postare Cukalat 1 5019
 • Zyra Postare Lapardha 5020
 • Zyra Postare Ura e Kucit 5021
 • Zyra Postare Syzez 5022

DEGA KUCOVE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Kucove Qender 5301
 • Zyra Postare Kucove 2 5302
 • Zyra Postare Kucove 3 5303
 • Zyra Postare Kucove 4 5304
 • Zyra Postare Kozare 5305
 • Zyra Postare Perondi 5306
 • Zyra Postare Gege 5307
 • Zyra Postare Tapi 5308
 • Zyra Postare Berdice 4018
 • Zyra Postare Dajc 4019
 • Zyra Postare Velipoje 4020
 • Zyra Postare Bushat 4021
 • Zyra Postare Barbullush 4022
 • Zyra Postare Ashte (agjent postar) 4023
 • Zyra Postare Stajke 4024
 • Zyra Postare Rranza (agjent postar) 4025
 • Zyra Postare Mjede 4026
 • Zyra Postare Kace (agjent postar) 4027
 • Zyra Postare Mnele-Vig (agjent postar) 4028
 • Zyra Postare Hajmel 4029
 • Zyra Postare Fierze 4030

DEGA MALSI E MADHE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Koplik 4301
 • Zyra Postare Gruemire 4302
 • Zyra Postare Grizhe 4303
 • Zyra Postare Tamare 4304
 • Zyra Postare Dedaj 4305
 • Zyra Postare Bajze 4306

DEGA PUKE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Puke 4401
 • Zyra Postare Fushe-Arrez 4402
 • Zyra Postare Iballe 4403
 • Zyra Postare Blerim 4404
 • Zyra Postare Qelez 4405
 • Zyra Postare Qafe Mali 4406
 • Zyra Postare Rrape (agjent postar) 4407
 • Zyra Postare Gjegjan 4408
 • Zyra Postare Luf 4409

DEGA LEZHE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qendre Lezhe 4501
 • Zyra Postare Lezhe 1 4502
 • Zyra Postare Shengjin 4503
 • Zyra Postare Balldre 4504
 • Zyra Postare Blinisht 4505
 • Zyra Postare Dajc 4506
 • Zyra Postare Kallmet 4507
 • Zyra Postare Ungrej 4508
 • Zyra Postare Rrile 4509
 • Zyra Postare Zejmen 4510
 • DEGA MIRDITE KODI POSTAR
 • Zyra Postare Rreshen 4601
 • Zyra Postare Rreshen 1 4602
 • Zyra Postare Rubik 4603

DEGA SKRAPAR KODI POSTAR

 • Zyra Postare .orovode Qender 5401
 • Zyra Postare .orovode 2 5402
 • Zyra Postare Polican 1 5403
 • Zyra Postare Polican 2 5404
 • Zyra Postare Bogove 5405
 • Zyra Postare Cepan 5406
 • Zyra Postare Potom 5407
 • Zyra Postare Gjerbes 5408
 • Zyra Postare Vendresh 5409
 • Zyra Postare Konak 5410
 • Zyra Postare Verzhezh 5411
 • Zyra Postare Velush 5412
 • Zyra Postare Radesh 5413

DEGA GJIROKASTER KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender 6001
 • Zyra Postare Gjirokastra 1 6002
 • Zyra Postare Libohove 6003
 • Zyra Postare Lazarat 6004
 • Zyra Postare Sofratike 6005
 • Zyra Postare Vrisera 6006
 • Zyra Postare Polican 6007
 • Zyra Postare Erind 6008
 • Zyra Postare Palokaster 6009
 • Zyra Postare Dervican 6010
 • Zyra Postare Jorgucat 6011
 • Zyra Postare Nivan 6012
 • Zyra Postare Valare 6013
 • Zyra Postare Ura e Kardhiqit 6014
 • Zyra Postare Labove 6015
 • Zyra Postare Suhe 6016
 • Zyra Postare Antigone 6017
 • Zyra Postare Dhoksat 6018
 • Zyra Postare Picar 6019

DEGA TEPELENE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender Tepelene 6301
 • Zyra Postare Qender Memaliaj 6302
 • Zyra Postare Gusmar 6303
 • Zyra Postare Buze 6304
 • Zyra Postare Sinanaj 6305
 • Zyra Postare Luftinje 6306
 • Zyra Postare Krahes 6307
 • Zyra Postare Qesarat 6308
 • Zyra Postare Zhapokike 6309
 • Zyra Postare Kalivac 6310
 • Zyra Postare Dragot 6311

DEGA PERMET KODI POSTAR

 • Zyra Postare Permet 6401
 • Zyra Postare Kelcyre 6402
 • Zyra Postare Carcove 6403
 • Zyra Postare Petran 6404
 • Zyra Postare Piskove 6405
 • Zyra Postare Ballaban 6406
 • Zyra Postare Suke 6407
 • Zyra Postare Frasher 6408
 • Zyra Postare Kosine 6409

DEGA KORCE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender 7001
 • Zyra Postare Korca 1 7002
 • Zyra Postare Korca 2 7003
 • Zyra Postare Korca 3 7004
 • Zyra Postare Qender Maliq 7005
 • Zyra Postare Qender Bilisht 7006
 • Zyra Postare Miras 7007
 • Zyra Postare Bitincke 7008
 • Zyra Postare Hocisht 7009
 • Zyra Postare Fitore 7010
 • Zyra Postare Proger 7011
 • Zyra Postare Vishocice 7012
 • Zyra Postare Bulgarec 7013
 • Zyra Postare Pojan 7014
 • Zyra Postare Plase 7015
 • Zyra Postare Pirg 7016
 • Zyra Postare Mollaj 7017
 • Zyra Postare Moglice 7018
 • Zyra Postare Lumalas 7019
 • Zyra Postare Liqenas 7020
 • Zyra Postare Libonik 7021
 • Zyra Postare Lekas 7022
 • Zyra Postare Drenove 7023
 • Zyra Postare Dishnice 7024
 • Zyra Postare Vithkuq 7025
 • Zyra Postare Voskop 7026
 • Zyra Postare Zvarisht 7027
 • Zyra Postare Vreshtas 7028
 • Zyra Postare Voskopoje 7029

DEGA POGRADEC KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender Pogradec 7301
 • Zyra Postare Pogradec 1 7302
 • Zyra Postare Pogradec 2 7303

DEGA BULQIZE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender Bulqize 8401
 • Zyra Postare Bulqiza 1 8402
 • Zyra Postare Martanesh 8403
 • Zyra Postare Shupenze 8404
 • Zyra Postare Ostren 8405
 • Zyra Postare Zerqan 8406
 • Zyra Postare Gjorice 8407

DEGA KUKES KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender 8501
 • Zyra Postare Kukes 2 8502
 • Zyra Postare Kukes 3 8503
 • Zyra Postare Bicaj 8504
 • Zyra Postare Ujmisht 8505
 • Zyra Postare Bushtrice 8506
 • Zyra Postare Gryk-Caje 8507
 • Zyra Postare Kalis 8508
 • Zyra Postare Arren 8509
 • Zyra Postare Surroj 8510
 • Zyra Postare Kolsh 8511
 • Zyra Postare Shemri 8512
 • Zyra Postare Shtiqen 8513
 • Zyra Postare Bardhoc 8514
 • Zyra Postare Zapod 8515
 • Zyra Postare Topojan 8516
 • Zyra Postare Shishtavec 8517
 • Zyra Postare Novosej 8518
 • Zyra Postare Borje 8519

DEGA HAS KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender 8601
 • Zyra Postare Krume 1 8602
 • Zyra Postare Golaj 8603
 • Zyra Postare Fajza 8604
 • Zyra Postare Gjinaj 8605

DEGA BAJRAM CURRI KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender 8701
 • Zyra Postare Bajram Curri 8702
 • Zyra Postare Tropoje 8703
 • Zyra Postare Fierze 8704
 • Zyra Postare Pac 8705
 • Zyra Postare Lekbibaj 8706

DEGA LUSHNJE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Lushnje Qender 9001
 • Zyra Postare Karbunare e Vogel 9002
 • Zyra Postare Saver (agjent postar) 9003
 • Zyra Postare Bucimas 7304
 • Zyra Postare Udenisht 7305
 • Zyra Postare Cerrave 7306
 • Zyra Postare Trebinje 7307
 • Zyra Postare Proptisht 7308
 • Zyra Postare Dardhas 7309
 • Zyra Postare Vel.an 7310

DEGA ERSEKE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender Ersek 7401
 • Zyra Postare Qender Leskovik 7402
 • Zyra Postare Mollas 7403
 • Zyra Postare Barmash 7404
 • Zyra Postare Novosele 7405
 • Zyra Postare Clirim 7406

DEGA MAT KODI POSTAR

 • Zyra Postare Burrel 8001
 • Zyra Postare Klos 8002
 • Zyra Postare Ulez (qytet) 8003
 • Zyra Postare Baz 8004
 • Zyra Postare Komsi 8005
 • Zyra Postare Gurre 8006
 • Zyra Postare Suc 8007
 • Zyra Postare Xiber 8008
 • Zyra Postare Lis 8009
 • Zyra Postare Derjan 8010
 • Zyra Postare Macukull 8011
 • Zyra Postare Rukaj 8012
 • Zyra Postare Cerruje 8013
 • Zyra Postare Bejn 8014

DEGA DIBER KODI POSTAR

 • Zyra Postare Peshkopi 8301
 • Zyra Postare Maqellare 8302
 • Zyra Postare Melan 8303
 • Zyra Postare Tomin 8304
 • Zyra Postare Kastriot 8305
 • Zyra Postare Fushe-Cidhen 8306
 • Zyra Postare Sllove 8307
 • Zyra Postare Kala e Dodes 8308
 • Zyra Postare Zalle -Dardhe 8309
 • Zyra Postare Rec 8310
 • Zyra Postare Arras 8311
 • Zyra Postare Lure 8312
 • Zyra Postare Selishte 8313
 • Zyra Postare Luzni 8314
 • Zyra Postare Muhur 8315
 • Zyra Postare Seman 9326
 • Zyra Postare Verri 9327
 • Zyra Postare Fratar 9328
 • Zyra Postare Kute 9329
 • Zyra Postare Aranitas 9330
 • Zyra Postare Greshice 9331
 • Zyra Postare Hekal 9332
 • Zyra Postare Dukas 9333
 • Zyra Postare Ngracan 9334
 • Zyra Postare Selite 9335

DEGA VLORE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Vlora Qender 9401
 • Zyra Postare Vlora-1 9402
 • Zyra Postare Vlora-2 9403
 • Zyra Postare Skele-Vlore 9404
 • Zyra Postare Uji Ftohte 9405
 • Zyra Postare Shushice 9406
 • Zyra Postare Kote 9407
 • Zyra Postare Brataj 9408
 • Zyra Postare Armen 9409
 • Zyra Postare Sevaster 9410
 • Zyra Postare Novosele 9411
 • Zyra Postare Vllahine 9412
 • Zyra Postare Terbac (Vranisht) 9413
 • Zyra Postare Narte 9414
 • Zyra Postare Ramice 9415
 • Zyra Postare Qeparo 9416
 • Zyra Postare Vuno 9417
 • Zyra Postare Kuc 9418
 • Zyra Postare Bestrove 9419
 • Zyra Postare Trevllazer 9420
 • Zyra Postare Gjorm 9421
 • Zyra Postare Dhermi 9422
 • Zyra Postare Babice 9423
 • Zyra Postare Mesaplik 9424
 • Zyra Postare Himare 9425
 • Zyra Postare Orikum 9426
 • Zyra Postare Selenice 9427

DEGA SARANDE KODI POSTAR

 • Zyra Postare Qender Sarande 9701
 • Zyra Postare Saranda 1 9702
 • Zyra Postare Saranda Gjashte 9703
 • Zyra Postare Delvine 9704
 • Zyra Postare Konispol 9705
 • Zyra Postare Ksamil 9706
 • Zyra Postare Remas 9004
 • Zyra Postare Allkaj 9005
 • Zyra Postare Krutje 9006
 • Zyra Postare Kolonje 9007
 • Zyra Postare Karbunare e Madhe 9008
 • Zyra Postare Hysgjokaj 9009
 • Zyra Postare Dushk 9010
 • Zyra Postare Grabijan 9011
 • Zyra Postare Golem 9012
 • Zyra Postare Fiershegan 9013
 • Zyra Postare Gradishte 9014
 • Zyra Postare Terbuf 9015
 • Zyra Postare Bubullime 9016
 • Zyra Postare Ballagat 9017
 • Zyra Postare Pluk 9018
 • Zyra Postare Gorre 9019
 • Zyra Postare Kashte Bardhe 9020
 • Zyra Postare Kemishtaj 9021
 • Zyra Postare Divjake 9022

DEGA FIER KODI POSTAR

 • Zyra Postare Fier Qender 9301
 • Zyra Postare Fier 1 9302
 • Zyra Postare Fier 2 9303
 • Zyra Postare Fier 3 9304
 • Zyra Postare Fier 4 9305
 • Zyra Postare Roskovec 9306
 • Zyra Postare Patos 9307
 • Zyra Postare Ballsh 9308
 • Zyra Postare Deremenas 9309
 • Zyra Postare Libofshe 9310
 • Zyra Postare Cakran 9311
 • Zyra Postare Ruzhdie 9312
 • Zyra Postare Frakull 9313
 • Zyra Postare Levan 9314
 • Zyra Postare Kuman 9315
 • Zyra Postare Kurjan 9316
 • Zyra Postare Zharez 9317
 • Zyra Postare Portez 9318
 • Zyra Postare Strum 9319
 • Zyra Postare Suk 9320
 • Zyra Postare Ngjeqar 9321
 • Zyra Postare Fier-Ferme 9322
 • Zyra Postare Povelce 9323
 • Zyra Postare Kreshpan 9324
 • Zyra Postare Buzemadh 9325
 • Zyra Postare Xarre 9707
 • Zyra Postare Markat 9708
 • Zyra Postare Shales 9709
 • Zyra Postare Aliko 9710
 • Zyra Postare Memoraq 9711
 • Zyra Postare Cerkovic 9712
 • Zyra Postare Lukove 9713
 • Zyra Postare Borsh 9714
 • Zyra Postare Piqeras 9715
 • Zyra Postare Finiq 9716
 • Zyra Postare Mesapotam 9717
 • Zyra Postare Rusan 9718
 • Zyra Postare Stjar 9719
 • Zyra Postare Vergo 9720
 • Zyra Postare Livadhja 9721